تبلیغات
خاکریز سایبری بوتراب - مطالب دی 1392
 
خاکریز سایبری بوتراب
«اگر ما حادثه‌ی نوزدهم دی را مبدا تاریخ تحولات جدید دنیا بدانیم،شگفت‌آور نیست و سخنی به گزاف گفته نشده است.» اهمیت و اثرگذاری تاریخی قیام ۱۹ دی مردم قم در حمایت از نهضت امام خمینی(ره) با همین جمله‌ی رهبر انقلاب اسلامی عیان می‌شود.
رهبر انقلاب «پاسخ مومنانه به نیاز زمانه» را ویژگی حماسه نوزده دی دانسته و آن را به عنوان یكی از نمونه‌های تاریخی نقش‌آفرینی و ایستادگی مردم و جوانان قمی در مسیر انقلاب اسلامی معرفی می‌كنند.
آنچه در ادامه می‌آید «روایت تاریخی حادثه نوزده دی قم» در بیانات رهبر انقلاب اسلامی است كه به تبیین ابعاد مختلف این حركت می‌پردازد:

* حادثه نوزده دی؛ مبدا تاریخ تحولات جدید دنیا
یقینا آگاهى و بیدارى و بصیرت مردم عزیز قم و پاسخى كه آنها با همه‌ى وجود خودشان به حوزه‌ى علمیه و به مرجع تقلیدشان دادند، یك حادثه‌ى ماندگار در طول تاریخ است و خواهد ماند.
اگر ما حادثه‌ى نوزدهم دى را مبدا تاریخ تحولات جدید دنیا بدانیم، شگفت‌آور نیست و سخنى به گزاف گفته نشده است. حوادث جامعه‌ى بشرى و این عالم بزرگ، متاثر از قانون تاثیر متقابل است. حوادث بر روى هم تاثیر میگذارد و زنجیره‌ى حوادث تاریخى، وقایع بزرگ را به وجود مى‌آورد. اگر اینجور تصویر كنیم صورت مسئله را، كه حركت مردم قم در روز نوزدهم دى در سال ۵۶ یك جرقه‌اى بود در فضاى ظلمانى عجیب خفقان آن روز - كه شرح اختناقى كه آن روز در كشور وجود داشت و همه دنیاى به‌اصطلاح طرفدار آزادى، پشتیبان آن خفقان بودند و از حكمرانان و سلطه‌گران مستبد و دیكتاتور با همه‌ى وجودشان دفاع میكردند، كتابهاى زیادى لازم دارد - در یك چنین فضائى، این خونهاى پاكى كه در چهارمردان قم ریخته شد و حركت عظیم مردم قم را در روز نوزدهم دى پدید آورد، جرقه‌اى بود كه در حقیقت اصابت كرد به انبار و آذوقه‌ى ذخیره‌ى عظیم ایمانى این مردم، و ناگهان فضا را منقلب كرد.
اگر حادثه‌ى نوزده دى قم نمیبود، آن حوادث گوناگون شهرستانها و سلسله‌ى اربعین‌ها كه مردم را به میدان مبارزه كشاند، به وجود نمى‌آمد. اگر آن تحولات و آن حوادث نبود، ۲۲ بهمن به وجود نمى‌آمد، انقلاب اسلامى به پیروزى نمیرسید. انقلاب اسلامى به پیروزى رسید، چالش با استكبار شروع شد، هیبت استكبار شكست، هیبت آمریكا و صهیونیسم شكست. اگر این شكسته شدن هیبت پوشالى ابرقدرتها - كه با هیبت خودشان بیش از واقعیت وجود خودشان در دنیاى انسانها تصرف میكنند - مسلمانها را در كشورهاى مختلف به فكر انداخت و بیدار كرد، ایستادگى مردم ایران، مظلومیت ملت ایران در حوادث مختلف، در جنگ تحمیلى، در دوران سخت توامان دفاع مقدس و تحریم - اینكه ملت ایران اینجور محكم ایستادند، با ثبات پیش رفتند - ملتها را تكان داد. اگر این ثبات نبود، اگر این ایستادگى نبود، اگر این به چالش كشیدن هیبت دروغین ابرقدرتها نبود، ملتها وارد میدان نمیشدند؛ بیدارى اسلامى به وجود نمى‌آمد. ۱۳۹۰/۱۰/۱۹


* نوزدهم دی ماه؛ پاسخ مومنانه مردم قم به نیاز زمانه
نوزدهم دى یك نقطه‌ى درخشنده است؛ نه فقط در تاریخ قم، بلكه در تاریخ كشور ما و تاریخ انقلاب. جوانان قم، مرد و زن، طلبه و غیر طلبه، در این روز یك پاسخ مومنانه و قهرمانانه به نیاز زمان دادند. مهم این است كه هر ملتى، هر شخصى و هر مجموعه‌اى بتواند به نیاز زمانه‌ى خود پاسخ دهد. البته مردم قم اولین بار در نوزدهم دى نبود كه این هوشیارى و هوشمندى و شجاعت را از خود نشان دادند؛ هزار و دویست سال است كه شهر قم پایگاه اشاعه‌ى افكار منور اهل بیت علیهم‌السلام است. آن وقتى‌كه حكومتهاى مخالف اهل بیت هم بر سر كار بودند، مردم قم این موضع را حفظ كردند و اگر سختیهایى هم داشت، آن را تحمل كردند. هفتاد سال هم هست كه قم مركز و پایتخت فكرى و علمى دنیاى اسلام است. از زمان ورود مرحوم آیت‌الله حائرى به قم سال ۱۳۴۰ قمرى این شهر به مركز اصلى علمى عالم اسلام و تشیع تبدیل شد و بعد در زمان مرحوم آیت‌الله بروجردى به اوج خود رسید؛ و محصول آن دوره‌ها پیدایش شخصیت عظیم القدر و كم‌نظیرى مثل امام بزرگوار بود. این سابقه‌ى درخشان براى قم وجود دارد كه همیشه به نیاز زمان پاسخ گفته است. نوزدهم دى هم از این قبیل بود.
اشكال كار ملتها و اشخاصى كه توسرى‌خور زمانه باقى مى‌مانند و مغلوب حوادث دوران خود مى‌شوند، این است كه زمان و جریانات خود را نمى‌شناسند؛ آنچه را كه اقتضا و نیاز زمان است، درك نمى‌كنند؛ اگر هم درك مى‌كنند، گاهى شجاعت ابراز آن را ندارند. لذا زمانه و عوامل مخالف و معاند بر آن‌ها غلبه مى‌كند.
اگر مردم قم در نوزدهم دى‌ماه سال ۱۳۵۶ قیام نمى‌كردند و آن حوادث عظیم را پى‌درپى به وجود نمى‌آوردند، احتمالا حوادث به سمت و سوى دیگرى مى‌رفت؛ اما آن‌ها ابتكار به‌خرج دادند و مرد و زن و جوان و پیر و روحانى و غیر روحانى، در این حركت سهیم شدند؛ هرچند نقطه‌ى اصلى ثقل این كار بر دوش جوانها بود؛ چون فطرت پاك و پایبند نبودن به تعلقات مادى، جوان را راحت‌تر به وسط میدان انجام وظیفه مى‌برد. همه‌ى ملت ایران در دوران انقلاب، این منش و كار بزرگ را نشان دادند؛ یكى زودتر، یكى دیرتر؛ اما جلوتر از همه قم بود. نتیجه این شد كه دژ تسخیرناپذیرى كه دربست در اختیار دشمنان ملت ایران و غارتگران و زورگویان و راهزنان بین‌المللى بود دژ حكومت ایران به وسیله‌ى مردم از دست آن‌ها خارج شد و مردم آن را فتح كردند. ۱۳۷۹/۱۰/۱۹


ادامه مطلب


نوع مطلب : مقاله، مناسبت، سیاسی، شخصیت، امام خامنه ای (مدظله)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بیانات در دیدار مردم قم

در سالروز قیام ۱۹ دى‌ماه ۱۳۵۶

بسماللهالرّحمنالرّحیم
خوشامد عرض میكنیم به همهى شما برادران و خواهران عزیز، علماى اعلام، فضلاى محترم، جوانان پرشور و مؤمن و عموم طبقات مردم قم كه به شهادت حوادث تاریخ در دوران معاصر، برجستگى خودشان را و آمیختهى شور و شعور خودشان را و شجاعت و مجاهدت خودشان را در حوادث عظیم و تعیینكنندهى این سالها نشان دادند. اگرچه به دلایل گوناگون روز نوزدهم دى یك روز برجسته و بىنظیر است، ولى بدون شك برجستگى عمل و اقدام مردم عزیز قم به روز نوزده دى منحصر نمیشود. در دوران بعد از انقلاب، در حوادث گوناگون، در دوران جنگ تحمیلى، در حوادث مهم و تعیینكنندهاى كه در طول این چند دهه اتّفاق افتاده است، همیشه وقتى جایگاه شما مردم قم را مورد ملاحظه قرار میدهیم، یك جایگاه برجسته و ممتاز مىبینیم. و خدا را شكر كه اینچنین است و همینها موجب شده است كه قم بهعنوان مركز روحانیّت شیعه و اسلام، امروز نماد عظمت جمهورى اسلامى باشد. آن كسانى كه بر روى مسائل مربوط به كشور ما و نظام جمهورى اسلامى فكر میكنند، مطالعه میكنند، كار میكنند - چه دشمنان ما، چه دوستان ما - یكى از نقاط مهمّ تمركز آنها شهر قم و حوزهى علمیّهى قم و مردم قم و حوادث قم است. امیدواریم خداوند متعال همچنان كه تا امروز شما عزیزان را، شما مردم رشید و فعّال و اهل عمل را توفیق داده و كمك كرده است، در آینده هم - كه مسلّماً كشور ما در چشمانداز آینده نیازمند به ارادههاى قوى، عزمهاى راسخ و قدمهاى پویا است - مشمول كمك خود و هدایت خود قرار دهد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : مناسبت، سیاسی، امام خامنه ای (مدظله)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ما در مطبوعات
 
 
بالای صفحه