تبلیغات
خاکریز سایبری بوتراب - گفتاری پیرامون تشکیل خانواده و ادامه نسل
 
خاکریز سایبری بوتراب

علاوه‌بر اعتقاد، باید به خدا اعتماد هم داشت

خانم معصومه ظهیری*
۱. ترس از روزی
قرآن كریم وقتی درباره‌ی ازدواج صحبت می‌كند، صراحتاً می‌فرماید كه از فقر نترسید؛ «یغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ». خدا در رابطه با ازدواج و زوجیت نمی‌گوید شما را پُرروزی می‌كند؛ می‌گوید شما را غنی و بی‌نیاز می‌كنم. دوم این‌كه آیه‌ی دیگری در قرآن هست كه وقتی عده‌ای سقط جنین می‌كردند و بچه‌هایشان را می‌كشتند، قرآن به آن‌ها می‌گوید: «وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكمْ خَشْیةَ إِمْلاقٍ»؛ این‌جا هم خداوند می‌فرماید كه بچه‌هایتان را به‌خاطر كمبود و مشكلات رزق و روزی نكشید؛ چراكه روزی در دستان خدا است و رزاق اوست. این البته با مدیریت و تلاش انسان برای افزایش روزی منافاتی ندارد.


در كتاب وسائل‌الشیعه جلد ۱۲، ۱۴ و ۱۵ كه بحث‌های مربوط به ازدواج و خانواده و تربیت فرزند مطرح شده است، روایات زیادی وجود دارد مبنی بر این‌كه از عواملی كه جلب روزی می‌كند و انسان را به آرامش می‌رساند، فرزندآوری است. دسته دوم روایاتی هستند كه پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند: من به زیاد بودن شما مباهات می‌كنم؛ دسته سوم روایاتی است كه زنان را تشویق به فرزندآوری می‌كند. لذا روایات زیادی است مبنی بر این‌كه اگر خانمی باردار می‌شود، انگار روی بال ملائكه راه می‌رود؛ وقتی فرزندش را به دنیا می‌آورد از گناه پاك می‌شود و وقتی به فرزندش شیر می‌دهد، ملائك برایش دعا می‌كنند و وقتی فرزندش را از شیر می‌گیرد، ملائك به او بشارت می‌دهند كه او فرزندی از فرزندان ابراهیم را آزاد كرده است. این‌ها روایاتی است كه مادران را تشویق می‌كند و مقام مادری را گرامی می‌دارد. در آیات قرآن هم زیاد است كه زنان را تشویق می‌كند كه مادری‌‌شان كه مقام ویژه‌ای دارد. روایاتی هم هست كه سختی دوران بارداری را برای زنان آسان جلوه می‌دهد؛ چون به زنی كه مادر می‌شود در عوض سختی‌ها عوض می‌دهد.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22440/C/13920211_0122440.jpg

ببینید وعده‌ی الهی حتمی است؛ واقعاً وعده‌ی الهی محقق می‌شود به شرطی كه «العبد یدبر والله یقدر». ما بی‌تدبیری‌‌ها و سوءمدیریت‌های خودمان را نباید به پای خداوند بنویسیم. نشانه‌ی اراده‌ی خدا بر روی زمین اعمال اراده‌ی انسان است و انسان باید خوب تدبیر كند و خوب برنامه‌ریزی كند، خدا هم تقدیر می‌كند.

۲. هر نسلی باید با همسال خود بزرگ شود
سلامت خانواده در گِرو سه چیز است: اول ازدواج سالم كه با نكاح صورت می‌گیرد؛ دوم فرزندآوری و سوم نگهداری فرزند در فضای خانواده. آن چیزی كه الان در كشور ما پس از دهه‌ی هفتاد اتفاق افتاده، این است كه ما به سرعت رشد جمعیت‌مان در حال كاهش است. ما هنوز به رشد جمعیت منفی و ساكن نرسیدیم؛ هنوز یك و چند دهم آمار فرزندآوری ما است، اما داریم به رشد جمعیت صفر و منفی مبتلا می‌شویم.

ما تناسب تعادلی در خانواده را خویشاوندی می‌دانیم كه ارتباط بین خویشاوندی در فضای خانواده به وجود می‌آید؛ یعنی عمو، عمه و خاله و فرزندان آن‌ها كه می‌گویند خویشاوندی. وقتی تناسب خویشاوندی و تعادل خویشاوندی در خانواده‌ها به هم بخورد، با مشكلات روان‌پریشی بسیاری مبتلا می‌شویم مثل افسردگی‌ها، مثل عزلت‌ها و رشد فرزندان ما با خودخواهی و «نازك و نارنجی»شدن افراد. بحث خودخواهی فرزندان و انحصارطلبی‌ فرزندان در فضای خانواده و عدم كنترل و نگهداری فرزندان در یك محیط سالم آسیب‌‌زننده است.

هر نسلی باید با همسالانش بزرگ شود؛ یعنی تعامل فرزندان علاوه‌بر خویشاوندی با همسالان نیز صورت می‌گیرد. اما بحث همسالان با توجه به فضای آپارتمان‌نشینی و عدم تعامل سالم و مفید در فضاهای همسایگی و مدارس و خویشاوندی با مشكلاتی همراه می‌شود و در نتیجه ما خانواده‌هایی داریم كه هرچند با فرزندان ارتباط دارند، اما از آن طرف خود فرزندان دچار مشكلات روحی و روانی خاصی می‌شوند.
پدر مسئول نفقه و نان‌آوری است ولی نان‌آوری به عهده‌ی پدر است. اداره‌ی این نان، توزیع صحیح این نان، سلامت نان به عهده‌ی مادر خانواده است، آشپزخانه دست مادر است. نسل جدید وقتی تشكیل خانواده می‌دهد، باید آموزش مهارت‌ها را در زندگی نیز یاد بگیرد؛ مهارتِ استفاده از منابع، مهارت توزیع منابع، مهارت كارآمدی.

شما اگر مطالعه‌ای در بحث جامعه‌شناسی در جوامع داشته باشید، بحث توسعه نیروی انسانی و استفاده از نیروی انسانی مفید و مؤثر از شاخص‌هایی است كه كارآمدی و توانمندی و ظرفیت جامعه با آن مورد سنجش قرار می‌گیرد. به این معنا جامعه‌ای كه دارای نیروی انسانی فراوان و نیروی انسانی كارآمد و نیروی كار جوان باشد، جامعه‌ی توانمندتری است.

اگر جامعه‌ای وسعت جغرافیایی بیشتری داشته باشد، طلب نیروی انسانی كارآمد و جوان بیشتر است. كشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه و حتی انگلیس كه رشد جمعیت در آن‌ها یا ساكن است یا منفی؛ افزایش آمار طلاق و كاهش فرزندآوری باعث شده كه الان تلاش می‌كنند تا سن ازدواج‌شان را، سن ماندگاری در ازدواج و خانواده را بالا ببرند. طلاق‌های زودهنگام را پیشگیری كنند و ترغیب به فرزندآوری كنند. مثلاً یارانه‌هایی را قرار دادند برای خانواده‌هایی كه ۵ سال است با هم زندگی می‌كنند تا بچه‌دار شوند. بعد جایزه‌هایی را قرار دادند و امكانات و تسهیلاتی را برای بزرگ كردن فرزند در اختیار خانواده‌ها قرار دادند.

۳. باید ذهنیت‌ها را اصلاح كرد
اگر ما بتوانیم رصد كنیم و عوامل و ذهنیات منفی‌ای را كه در طول دو دهه‌‌ی گذشته در میان ما گسترش یافته را اصلاح كنیم. ما حتی سال‌های سال در دوران حكومت پهلوی با این مواجه بودیم كه تك‌فرزندی خوب است. چند دهه بعد عبارت «فرزند كمتر زندگی بهتر» را تبلیغ كردیم. این شعارهای تبلیغاتی چند نسل را در برگرفت و آموزش داده شد. حتی در كتاب‌های درسی در واحدی از واحدهای درسی گنجانده شد. لذا یك باوری در میان چند نسل ما ایجاد شد مبنی بر این‌كه اگر توسعه و رشد می‌خواهید، آموزش خوب می‌خواهید و زندگی مناسب را آرزو می‌كنید، باید تعداد فرزندان‌تان كمتر باشد. بنابراین چندین دهه باید كار تبلیغی و ترویجی بكنیم تا بتوانیم به نسل پیش رو بباورانیم كه تعداد مشخصی از فرزند برای سلامت جسم و روح خودشان لازم است.

علاوه‌بر این، ما به یك‌سری مسائل بیهوده مبتلا شده‌ایم؛ مثل این زیاده‌خواهی‌ها، فخرفروشی‌ها، انحصارطلبی‌ها. پدر و مادری داریم كه به آن‌ها می‌گوییم چرا بچه نمی‌آورید؟ می‌گوید بچه‌ام راضی نمی‌شود بچه بیاورم! یعنی مبتلا شدیم به یك انحصارطلبی‌ها و خودخواهی‌ها در جامعه. مبتلا به یك چیزهایی شدیم كه برای جامعه ضرر است.

باید بدانیم كه همه چیز دست ما امانت است. عمر كه تنها برای خودم نیست تا نسل آینده را محروم كنم. پدر و مادرهایی كه الان دارند تصمیم می‌گیرند و نسل آینده را از دایی و عمو و عمه و خاله و خویشاوندی محروم می‌كنند امانتدار خوبی نیستند و دارند خیانت می‌كنند به امانت الهی. رزق را خدا به ما امانت داده است ما خوب استفاده نمی‌كنیم؛ پس امانتدار خوبی نیستیم.

۴. به خدا اعتقاد داریم، اعتماد نه!
در قرآن آمده «والصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَیبِ» خانم‌های خوب و خانم‌های صالح مراقبی هستند كه به مقام قنوت و تواضع رسیده‌اند و حافظند؛ حافظ منافع‌شان، حافظ پاكدامنی‌شان و حافظ رزق و روزی‌شان. مدیریت سبد رزق و روزی خانواده خیلی وقت‌ها دست خانم‌هاست. در سبك زندگی دینی نقش خانم‌ها پُررنگ‌تر است و واقعاً نقش‌آفرین هستند و سبد تغذیه‌ی خانواده را اداره می‌كنند. پدر مسئول نفقه و نان‌آوری است ولی نان‌آوری به عهده‌ی پدر است. اداره‌ی این نان، توزیع صحیح این نان، سلامت نان به عهده‌ی مادر خانواده است، آشپزخانه دست مادر است.
هر نسلی باید با همسالانش بزرگ شود؛ یعنی تعامل فرزندان علاوه‌بر خویشاوندی با همسالان نیز صورت می‌گیرد. اما بحث همسالان با توجه به فضای آپارتمان‌نشینی و عدم تعامل سالم و مفید در فضاهای همسایگی و مدارس و خویشاوندی با مشكلاتی همراه می‌شود.

من خانه‌ی مادر شهیدی رفتم. به من گفت ما زباله‌ساز شدیم؛ مقدار زباله‌های پشت درهایمان زیاد است. من ابتدا متوجه نشدم چه می‌گوید؛ من سنم كمتر بود. گفتم این حرف یعنی چه؟ بعد گفتند ما در زمان‌های قدیم مثلاً پوست پرتقال را خشك می‌كردیم و با آن مربا درست می‌كردیم. یا وقتی می‌خواستیم پلو درست كنیم از پوست پرتقال هم استفاده می‌كردیم. لذا پوست پرتقال خشك شده برای ما كارآمدی داشت. می‌گفت ما با پوست هنداونه مربا درست می‌كردیم. گفت ما كدو را می‌پختیم و تخمه‌های آن را بو می‌دادیم؛ می‌شد تنقلات بچه‌هایمان و كدو را هم می‌خوردیم. این روحیه‌ی قناعت و روحیه‌ی استفاده‌ی بهینه از منابع است.

نسل جدید وقتی تشكیل خانواده می‌دهد، باید آموزش مهارت‌ها را در زندگی نیز یاد بگیرد؛ مهارتِ استفاده از منابع، مهارت توزیع منابع، مهارت كارآمدی. در این صورت افراد خودبه‌خود عالِم و حكیم می‌شوند. عالِم حكیم هم كار عبث و بیهوده نمی‌كند. ما باید باور كنیم جامعه دارد به سمت پیری می‌رود. حرف‌های همدیگر را باور كنیم؛ ما الان به هم اعتماد نمی‌كنیم. می‌گوییم بچه بیاور، می‌گوید برو بابا دلت خوش است؛ ما نان نداریم بخوریم. ما باید براساس اعتماد و اعتقاد با خدا صادق باشیم. ما به خدا اعتقاد داریم ولی اعتماد نداریم. اگر اعتمادسازی را ایجاد كردیم مردم هم هستند.
* كارشناس مسائل زنان و خانواده
نوع مطلب : دینی، احکام، مقاله، ازدواج، اموزشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 1 شهریور 1398 08:47 ق.ظ
Thank you for any other informative web site.
Where else may I am getting that kind of info written in such an ideal manner?

I've a mission that I am simply now working on, and I've been at the glance out for such information.
چهارشنبه 30 مرداد 1398 04:26 ق.ظ
I've been surfing online more than 3 hours today,
yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and
bloggers made good content as you did, the net will
be a lot more useful than ever before.
یکشنبه 27 مرداد 1398 02:11 ق.ظ
Good way of describing, and good article to get facts about my presentation focus, which i am going to convey in academy.
جمعه 25 مرداد 1398 03:04 ب.ظ
It's great that you are getting thoughts from this post as well as from our dialogue made here.
شنبه 19 مرداد 1398 01:59 ق.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this.
And he in fact bought me lunch because I stumbled
upon it for him... lol. So let me reword this....

Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your blog.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 02:44 ق.ظ
Excellent site you have here but I was curious if you knew
of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article?
I'd really love to be a part of community where I can get
feedback from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Thanks a lot!
چهارشنبه 16 مرداد 1398 10:07 ق.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
Any tips?
سه شنبه 15 مرداد 1398 10:46 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I
get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to
your augment and even I achievement you access consistently fast.
شنبه 12 مرداد 1398 05:47 ب.ظ
Unquestionably consider that which you said.
Your favorite reason seemed to be on the web the easiest
factor to take into account of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don't understand about.
You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the whole thing with no
need side-effects , other folks could take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks
شنبه 12 مرداد 1398 03:49 ق.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the
website is also really good.
شنبه 5 مرداد 1398 01:15 ق.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
یکشنبه 23 تیر 1398 11:19 ق.ظ
This is the right webpage for anyone who would like to understand this topic.
You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for many years.
Excellent stuff, just wonderful!
یکشنبه 2 تیر 1398 01:17 ب.ظ

Adult.xyz - shorten links and earn money!
جمعه 31 خرداد 1398 02:17 ب.ظ
constantly i used to read smaller content which also clear their motive, and that is alsoo happening with this article which I am
reading at thiss time.
جمعه 31 خرداد 1398 02:06 ب.ظ
Peculiar article, exqctly what I was looking for.
جمعه 24 خرداد 1398 10:21 ق.ظ
Hi it's me, I am also visiting this web site regularly, this web page is really fastidious and the users are actually
sharing pleasant thoughts.
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:16 ب.ظ
I do not even know the way I ended up right here, however
I believed this submit was good. I don't recognize who
you might be but certainly you're going to a famous blogger should you aren't already.
Cheers!
شنبه 14 مرداد 1396 06:49 ق.ظ
You should take part in a contest for one of the greatest websites on the internet.

I most certainly will recommend this web site!
پنجشنبه 1 تیر 1396 03:21 ق.ظ
We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your site provided us with helpful info to work on. You've done an impressive activity and our entire community will likely be grateful to you.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 01:02 ق.ظ
Paragraph writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write
if not it is complicated to write.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:11 ق.ظ
Howdy I am so delighted I found your webpage, I really found you by error,
while I was looking on Google for something else, Anyhow I am here now and
would just like to say thanks for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to read
it all at the minute but I have bookmarked it and
also included your RSS feeds, so when I have time I will
be back to read a great deal more, Please do
keep up the excellent job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ما در مطبوعات
 
 
بالای صفحه